E-Ticarete Başlamadan Önce Sorulacak Sorular

Herkesin bir internet mağazası olsun !

E-Ticaret harcamalarının son dönemlerde astronomik arışı ile internet üzerinden satışının mümkün olmadığı önyargısına sahip birçok sektör internette yerin almaya başladı. Ancak bu durumda ziyaretçisi bile olmayan büyük umutlarla açılıp ilgilenilmeyen birçok e-ticaret sitesinin oluşmasına neden oldu.

İnternetten alışveri konusunda ön yargıların yavaş yavaş azaldığı günümüzde bir e-ticaret sitesi açmadan önce bazı soruları kendinize sormanızda ve projenize bu şekilde başlamanızda fayda var.

* Açacağım e-ticaret sitesi firmamın yeni bir şubesi gibi olacak. Bu nedenle gerekli zamanımı bu iş için ayırabilecekmiyim?

* Sitemin tanıtımını hangi reklam kaynaklarından yapacağım?

* Sektörümle ilgili her ürünümü satacağım yoksa internet üzerinden satışı kolay , kargolama sorunu olmayacak ve müşterinin güvenle alabileceği ürünleri mi satacağım?

* Önümdeki 1 yıl boyunca sitemden ciddi bir kar etmeyeceğim açık. Bu işi ileriye yönelik planlayıp finanse etmeye hazırmıyım?

* İnternet pazarına yabancıyım , yakınımda fikir alabileceğim kimler var?

* Sektörümde rakip e-ticaret siteleri hangileri ve hangi reklam kanallarını kullanıyorlar?


Bu soruları uzatabiliriz ancak ilk etapta aklımıza gelmesi gereken en önemli konular zaman, reklam ve finansman olmalı. Bizim firmamızında bir e-ticaret sitesi olsun şeklindeki sığ mantıkla açılan siteler hiç bir alt yapıları olmadığı için 1 yıllık alan adı tescil süreleri bitiminde kapanmaktadırlar.

Başarı için açacağınız e-ticaret sitesini sizin yeni bir şubeniz olarak düşünerek projelendirmeniz gerekmektedir.