e ticaret siteleri

Herkesin bir internet mağazası olsun !

E-ticaret sitesi nedir?
Sanal mağaza, elektronik ticaret olarak bilinen sistemler kısaca e-ticaret olarak anılmaktadır. E-ticaret sistemleri kısaca web sitesinin sahibinin ürünlerini tüm detayları ile web sitelerine ekleyebilmek, eklemiş olduğu ürünleri ziyaretçilerine (bunlar internet müşterileri olarak kabul edilebilir) pazarlamayı amaçlayan web yazılım sistemidir.

E-ticaret siteleri, site sahiplerinin ürünlerini tüm internet kullanıcılarına kesintisiz olarak 7 gün 24 saat sunmaktadır.

E-ticaret sitesi üzerinden yapılan işlemler, site sahibine ve alışveriş yapan kullanıcıya e-posta yoluyla iletilmektedir. Yapılan işlemler ödeme seçeneklerine göre istenilen kargo firmaları kullanılarak alıcılara ulaştırılmaktadır.

E-ticaret sitelerinde ödeme işlemleri en çok bilinen kredi kartı ve banka havalesi yöntemleri ile yapılmaktadır. Bu bilinen ödeme yöntemleri dışında farklı ödeme sistemleri de kullanılabilmektedir.

E-ticaret sitesinde neler olmalıdır?

Hazırlanan e-ticaret sitelerinde kaçınılmaz ilk hedef izleyicileri memnun etmektir. Sanal olmayan mağazanızda bir müşterinizi nasıl ağırlıyorsanız e-ticaret sitenizde izleyicilerinizi aynı şekilde ağırlamalıdır.

Bu memnuniyet unsurları çeşitli şekillerde sağlanabilmektedir. Bunlardan bazıları;

Ürüne kolay ulaşabilmek
Sizinde en çok rahatsız olduğunuz konulardan biri olan aradığınız bir ürüne ulaşabilmek için bir sayfadan bir sayfaya defalarca geçiş yaparak hem zamanınızın hem de dikkatinizin kaybolduğu bir gerçektir.

Bu rahatsızlığı gidermek, izleyiciyi rahatlatacağı gibi sizin sitenize karşı bir sıcaklık hissetmesini sağlayacaktır. İzleyici bu tür rahat bir ortamda alternatifleri düşünmek istemeyecek, ürün ve fiyatı uygun olması durumunda hemen işlem yapacaktır. Arama motorlarında bulunulabilse de çok iyi reklam planları yapılsa da ziyaretçiyi yoran bir sistem e-ticaret sitesi sahibine bir getiri sağlamayacaktır.


Kolay ürün ekleme özelliği

Sistem sahibinin, e-ticaret sitesinin alternatif ürünlerin sunumu konusunda zengin olması şarttır. Bir kullanıcı ilgilenmekte olduğu ürünün çeşitlerini inceleyebilmesi sitenin değerini arttırmaktadır.

Bu nedenle de geniş ürün yelpazesine sahip olmak kolay, pratik olmalıdır. Sistem sahibi kısa süre içerisinde düzenleme yapabilmeli ürün ekleyebilmelidir. Tarafımızdan hazırlanan e-ticaret sitelerinde mevcut kategorilere ürün eklemek çok az bilgisayar bilgisine sahip olan kişiler olsa da ortalama 15 saniye kadar zaman almaktadır.

Yönetim panelleri, ürün ekleme düzenleme işlemlerinin dışında daha farklı özellikler de sunmaktadır. Bunlardan bazıları, süre tanımlanabilecek toplu veya tek ürün indirimleri, indirimdekiler şeklinde tanımlanan bölümlere ürün eklemek, avantajlı ürün bölümüne ürün eklemek, ana sayfada bulunan vitrin bölümüne ürün eklemek, haberleri düzenlemek gibi özellikleri de kapsamakadır.

E-ticaret sitesinde ödeme çeşitleri
E-ticaret sitelerindeki pazarlama sistemleri çeşitli özelliklere göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bunlardan en bilinen satış yöntemleri kredi kartı, banka havalesi gibi yöntemlerdir. Ödeme (tahsilat) çeşitleri farklı şekillerde de yapılabilmektedir. (Paypal, 2Checkout, Moneyboker, vb)

Bunlardan en güvenilir ve kullanışlı olanı banka havalesi sistemidir. Banka havalesi ile tahsilat yapılan sistemlerde kullanıcı (müşteri) sipariş işlemi sırasında belirtilen banka hesap numaralarına siparişi sonrası ödeme yapar, ödemeyi e-posta veya telefon yolu ile bildirmesi durumunda sistemden site sahibine gönderilen sipariş formunda belirtilen kargo adreslerine ürün gönderilir. Havale yöntemiyle yapılan ödeme her iki taraf açısından da en güvenilir ödeme sistemidir.

E-ticaret sitesinde güvenlik – SSL
Kredi kartlarından tahsilat yapılan e-ticaret sitelerinde bankalar tarafından kullanıcıların güvenliği açısından istenilen SSL (Güvenlik) sertifikaları banka ile yapılan işlemlerin şifrelenerek çok daha güvenli bir şekilde yapılmasını amaçlamaktadır.

Sistemlerin özelliğine göre farklı özelliklerde SSL sertifikalı kullanılabilmektedir. SSL sertifikası ödeme sayfası veya tüm sistemi kapsayabilmektedir.

Arama motorlarına kayıt
Şüphesiz ki işlek bir mağaza gerçek hayatta olduğu gibi internet üzerinde de getiri sağlar. Tarafımızdan hazırlanan e-ticaret siteleri öncelikli olarak arama motorlarına uyumlu (seo) yapıda hazırlanmaktadır. Başta google olmak üzere birçok arama motorunun beğendiği kriterler kullanılarak hazırlanan sistemler, e-ticaret sitesi sahibi bir emek harcamadan ürün eklemeleri sırasından otomatik olarak bu kriterleri yerine getirmiş olur.

Arama motorları üzerinde bu sayede hedeflenen kelimelerin dışında her eklenen ürün ile bulunur, ziyaretçi çeker. Ziyaretçi çekmek, ziyaretçileri memnun etmek e-ticaret sitesinde en önemli iki konudur.

Nasıl öğrenebilirim?
Tarafımızdan hazırlanan tüm e-ticaret sitelerinde, ilgili site üzerinde işlem yapacak kişileri firmamız personeli eğitmekte olup, hizmet sonrası kesintisiz destek vermektedir.

İlgili sistemlerin sık sorulan soruları ve kullanım kılavuzları web sitemiz üzerinde yayınlanmaktadır.

Nasıl başlamalıyım?
Öncelikli olarak satmış olduğunuz veya satmak istediğiniz ürünlerin mevcut bilgilerini edinmenizi önermekteyiz. Ürün yelpazenizin minimum 30 adetle başlanılması önerilir. Sistem test aşamasında ürün girişleri yapılacak, yayına girmesi durumunda ilgili ürünlerle hizmet vermeye başlayacaktır.

Bundan sonraki aşamada, ilgili ürünlerin isim ve markalarını tespit etmenizi ve bunları liste şeklinde bilgisayarınıza kaydetmenizi öneririz.

Yüzeysel olarak kategori planlamasını yapmanız sistemin şekillenmesini sağlayacaktır.

Yukarıdaki üç gereksinim daha sonradan ilaveler düzenlemeler yapılabilecek olup sistemin ilk açılışı için gerekli minimum gereksinimlerdir.

Firmanıza ait varsa bir logo örneği, tam ünvan açılımları e-ticaret sitesine sahip olabilmeniz için yeterlidir.

Adı geçen bilgilerin hazır olması ardından bizlerle iletişime geçerek, eklemek istediğiniz ortalama ürün sayısı, dil seçeneği gibi konular hakkında sizlere teklif geçmemizi talep edebilirsiniz.

Teklifimizin uygun bulunması durumunda e-ticaret sitesinin nasıl bir görünümde olacağı sizlere görsel olarak sunulacaktır. Fikirleriniz ve bizlerin tecrübeleri doğrultusunda e-ticaret siteniz yapım aşamasına geçilmektedir.

Tekliflerde belirtilen tüm maddeler eşliğinde çalışmalar daima belirlenen sürelerde teslim edilir.

Kimlere e-ticaret sitesi yapılabilir?
Parakende veya toptan ürün satışı yapan her firmaya ciddi bir e-ticaret sitesi yapılabilir. Ürününü imalat edenler dışında toptancıdan veya tedarikçiden edinen firmalarda e-ticaret sitesi yapılabilir.

Firmamız referansları arasından yukarıda belirtilen özelliklerde başarıya ulaşan firmalar bulunmaktadır. İyi hazırlanmış bir e-ticaret sitesi ürünün oluşumunda ciddi emekler harcayan kişilerden daha az emek harcayarak pazarlayan, kazanç sağlayan firmalar oluşturabilir.

Ürünlerin izlenimi, özelliklerinin edinimi, fiyatlarının öğrenilmesi gibi ziyaretçileri memnun edecek unsurlar hemen hemen her sektörden firmalara kazanç sağlamaktadır.

Maliyeti ve ödemeleri nedir?
Tarafımızdan hazırlanan tüm e-ticaret siteleri açık kaynaklı, kısıtlamasız sistemlerdir. Açık kaynaklı, sistem üzerinde kullanılan yazılımların kısıtlama ve saklanmadan teslimatını, gerek gördüğünüz taktirde bir başka tasarımcı tarafından düzenleme yaptırabilmeniz imkanını sağlamaktadır.

Kısıtlamasız e-ticaret sistemi, ürün sayısında hiçbir kısıtlama getirmemesi anlamına gelmektedir. Kullanmış olduğunuz barındırma paketi doğrultusunda alabildiğince ürün eklenebilmektedir.

Kiralık e-ticaret siteleri bu özellikleri sağlamamakta olup sürekli ödeme mantığı ile her işlemi kendilerinin yapmalarını hedeflemektedir.

Tarafımızdan hazırlanan e-ticaret siteleri, teklif edilen rakam eşliğinde set olarak eksiksiz teslim edilmektedir. Bunun dışında sistem sahiplerine sadece her web sitesinden olan yıllık alan adı, barındırma ücretleri yansıtılmaktadır. Bu yıllık ücretler de sonraki yıllarda en uygun bulduğunuz hosting firmasından alınabilmektedir.