Türkiyede E-Ticaret Pazarı

Herkesin bir internet mağazası olsun !

Türkiyede E-Ticaret Pazarı
E-Ticaret (e-commerce) pazarı, tüm dünyada olduğu gibi Türkiyede de hızlı bir şekilde yükselmektedir. Bankalar arası Kart Merkezinin (BKM) verilerine göre 2008 yılının ilk 11 ayında e ticaret pazar büyüklüğü, 8,4 Milyar TL ye kadar ulaşmıştır. Bu rakam; önceki seneler ile karşılaştırıldığında e-ticaret pazarındaki büyüme, daha net olarak görülebilmektedir. Öyle ki, 2007 yılının ilk 11 ayında 4,9 Milyar TL iken, tüm yıl için bu rakam 5,5 Milyar TL idi.

Daha önceki yıllar ile karşılaştırıldığında büyüme oranında düşüş olmasına rağmen eticaret pazar payı %51 oranında artmıştır.E-ticaret pazarının gelişmeye başladığı 2006 yılında 2005 yılına göre % 73 büyüme kaydedilmişken, 2007 yılında 2006 yılına göre % 129 luk bir büyüme olmuştur. Bu değerlere göre e-ticaret pazarı 2005 yılından bu yana 6 kattan fazla büyüyerek gelecek vaat eden bir yatırım aracına dönüşmüştür.

Dünyada E-Ticaret Pazarı
Dünyada e-ticaret cirosunun büyük payını, firmadan firmaya satış almaktadır.
Dünya üzerindeki ekonomik örgüt ve araştırma şirketlerinin, e-ticaretin hacmi konusunda farklı araştırma sonuçları bulunmaktadır. Araştırmaların ortak sonucu, e-ticaret hacminin hızlı bir şekilde büyüdüğü ve 2005’ten itibaren toplam e-ticaret hacminin 1 trilyon doların çok üzerine çıkacağı şeklindedir.
Dünya e-ticaret hacminin en çok olduğu bölgeler Kuzey Amerika, Avrupa ( Batı ve Kuzey Avrupa ) ve Uzakdoğu Pasifik ülkeleri ( Japonya, Çin, Singapur, Avustralya-Yeni Zelanda bölgeleri) dır.